Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku.
Ściany i sufit kaplicy wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.
Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa kaplicy, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat.
Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów.
Odległość od Paszkowa - 35 km.
Laboratorium Frankensteina
W Ząbkowicach Śląskich znajduje się osobliwa atrakcja - Laboratorium doktora Frankensteina z ekspozycją dziwnych i tajemniczych przedmiotów, związanych z legendą o słynnym potworze. Skąd Frankenstein w Ząbkowicach?
Od początku swego istnienia (XIII w.) aż do 1945 r. Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę Frankenstein. Dramatyczne wydarzenia, które miały tu miejsce na początku XVII w., stanowiły inspirację dla Mary Shelley, gdy pisała swą książkę Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz.
W 1607 r. w mieście wybuchła epidemia, w czasie której zmarł co trzeci jego mieszkaniec. Jak się okazało, przyczyną tak wielkiej umieralności była przestępcza działalność miejscowych grabarzy, którzy ze zwłok produkowali śmiercionośny proszek, a następnie rozsypywali go po domach. Oskarżonych skazano na śmierć, a wyrok wykonano w wyjątkowo okrutny sposób - z wyrywaniem kciuków,
i przypiekaniem. Z czasem powstała legenda o strasznym potworze, który miał rzekomo wywołać pomór w Ząbkowicach. Od 1995 r. w Ząbkowicach Śląskich organizowany jest Weekend z Frankensteinem.
Na tę imprezę zapraszane są inne potwory - Drakula i Golem, odbywają się przeglądy filmów grozy, plenerowe pokazy horrorów, a także Mistrzostwa Polski Katów.
Odległość od Paszkowa - 41 km
Twierdza Kłodzka
Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej (369 m n.p.m.) twierdza to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny obiekt Kłodzka i jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza zaskakuje swym ogromem. Zajmuje obszar o powierzchni 32 ha.
W skład kompleksu wchodzą: twierdza główna, fort pomocniczy, wzniesiony po drugiej stronie Nysy, na Owczej Górze, fragmenty obwarowań miejskich oraz umocnienia polowe. Twierdza, to obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów przebywających w Kotlinie Kłodzkiej.
Odległość od Paszkowa - 20 km
Pomnik 3 w 1
Gdy 1807 roku wojska francuskie oblegały Twierdzę Kłodzką do miasta dotarł Fryderyk Wilhelm von Götsen,któremu Król Pruski powierzył dowodzenie twierdzą.
Z uwagi na dużą przewagę wojsk napoleońskich Götsen podpisał kapitulację miasta czym uchronił Kłodzko przed zniszczeniem. Wdzięczni mieszkańcy miasta w 1902 roku uhonorowali go okazałym pomnikiem. Niestety jest on dziś niewidoczny ponieważ po roku 1945 został obudowany pomnikiem wdzięczności żołnierzom sowieckim.
Następnie już po odzyskaniu niepodległości problematyczny pomnik ponownie został zabudowany, tym razem szklaną konstrukcją z umieszczoną reklamą PZU.
W ten sposób mamy w Kłodzku osobliwy pomnik 3 w 1.
Odległość od Paszkowa - 20 km