Szlak Zbieraczy
Mamy do pokonania 9750 metrów
z różnicą wzniesień 315 metrów.
PASZKÓW
Na pierwszej tablicy, którą dostrzeżemy, zebrano informacje na temat drzew. Opisane są ich charakterystyczne cechy oraz rozmaite ciekawostki, dotyczące najczęściej zastosowania ich owoców, soków lub nasion.
Spod tablicy początkowej znajdującej się w centrum Paszkowa ruszamy drogą wznoszącą się ostro w kierunku Drogi Wredego/Stanisława.
Droga Wredego
Po dojściu do kamiennej Drogi Wredego/Stanisława skręcamy w lewo. Przy naszej drodze pojawią się tablice prezentujące różne gatunki grzybów.
Duży nacisk położono tam na porównanie gatunków jadalnych z trującymi, podobnymi do nich
i często z fatalnym skutkiem mylonymi. Fotografiei szczegółowe opisy grzybów w miejscu ich występowania oraz zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy owocników pozwoli zbieraczom uniknąć pomyłek groźnych dla zdrowia, a nawet życia.
Oprócz tablic przedstawiających grzyby na Szlaku Zbieraczy będziemy się mogli zapoznać również z tablicami ukazującymi rozmaite gatunki roślin leczniczych, które rosną w najbliższym otoczeniu szlaku. Opisane tam zostały właściwości i zastosowanie takich ziół, jak czosnek niedźwiedzi, dziurawiec, podbiał, rumianek, skrzyp i wiele innych.
Porównanie grzybówTablica na szlaku zbieraczy w okolicach Polanicy-Zdroju | Grzyby jadalne i trująceTablica na Drodze Wredego |
---|---|
Szlak Zbieraczy obfituje w piękne widoki. Po zejściu z Drogi Wredego dojdziemy na Górę Borewicza, skąd rozpościera się jedna z najbardziej urokliwych panoram Kotliny Kłodzkiej.
Każda pora roku ma tutaj niepowtarzalny urok.
PASZKÓW
Ostatni odcinek trasy prowadzi w dół przez las w kierunku Nowej Łomnicy i dalej do Paszkowa, w miejsce, skąd Szlak brał swój początek.
O urokach górskich wędrówek nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie dotyczy to Gór Bystrzyckich, których cisza, zieleń i urzekające pejzaże mogą być dla zmęczonego codziennością turysty prawdziwym ukojeniem. Trasy przygotowane w okolicach Paszkowa oferują nam jednak coś więcej. Przejście Szlaku Tropicieli pozwala poznać zwyczaje zwierząt i nauczyć się dostrzegać ślady ich działalności w naturalnym środowisku. Spacer Szlakiem Zbieraczy jest z kolei lekcją o różnorodności i bogactwie tutejszego świata roślin i grzybów. A wszystko to w niecodziennej, jedynej w swoim rodzaju scenerii.
Po takim wypoczynku z nową energią wrócimy do codziennych obowiązków, zachowując w pamięci piękno Kotliny Kłodzkiej.