top of page
Anchor 1

 Szlak Tropicieli 

szlak tropicieli zaczyna się w Paszkowie
Paszków w Górach bystrzyckich
Mamy do pokonania 6150 metrów
o różnicy wzniesień 207 metrów.

Szlak Tropicieli zaczyna się
i kończy w centralnym punkcie wsi Paszków.
Na pierwszej tablicy można się zapoznać z przebiegiem trasy oraz najbliższą okolicą.
 

PASZKÓW

Na Szlaku Tropicieli znajdziemy szereg tablic prezentujących zwierzęta zamieszkujące teren Gór Bystrzyckich.
Tablice nie są rozmieszczone przypadkowo, lecz ustawiono je 
w miejscach występowania poszczególnych gatunków. Przy odrobinie szczęścia można bezpośrednio spotkać się np. z zającem,
a z treści umieszczonych
na tablicy dowiedzieć się ciekawostek
o jego zwyczajach i upodobaniach.

Pierwsze dwie tablice są ustawione w miejscach, gdzie wyjątkowo często można spotkać zające, a w ślad za nimi lisy.
Znajduje się tu bowiem hodowla zajęcy, której celem jest odtworzenie zagrożonej i stale malejącej populacji tych sympatycznych zwierząt. Zające z hodowli są wypuszczane na terenie całego kraju. Czasami jednak przez płot wydostają się uciekinierzy, którzy wzbogacają tutejszą faunę.
Zające są bardzo płochliwe i dlatego ten odcinek trasy powinniśmy przejść, zachowując ciszę. Oczywiście z tego samego powodu nie wolno nam też zbliżać się do ogrodzenia hodowli.

 

 

Zając w hodowli zajęcy w Paszkowie

POKRZYWNO

Kilkaset metrów leśnej drogi doprowadzi nas w pobliże wsi Pokrzywno. Na skraju tamtejszego lasu umieszczona została tablica z informacjami na temat danieli.

 

daniele na szlaku tropicieli

Droga Wredego

Zostawiając za sobą pensjonat „Zającówka” i przechodząc kolejne kilkaset metrów, dojdziemy do tablicy opisującej sarny.
Możemy się tu natknąć na ślady tych zwierząt. Oprócz licznych tropów odciśniętych przy drodze da się zauważyć poobgryzane przez sarny młode pędy roślin oraz korę.

 

szlak tropicieli w górach
pensjonat zającówka

Dalszy odcinek trasy wiedzie przez łąkę. Malowniczym zejściem dotrzemy do górskiego strumienia, za którym będziemy mogli zapoznać się z tablicą opisującą borsuka. .

borsuk na szlaku tropicieli

Szlak przechodzi do początku Drogi Wredego / Drogi Stanisława. Zbudowano ją w latach 1933-34, a nad całością prac czuwał inspektor leśny Friedrich Wrede, od którego nazwiska otrzymała nazwę, zmienioną w latach 60. na cześć Stanisława Chowaniaka, niegdysiejszego przewodniczącego Komisji Rozwoju Ziemi Kłodzkiej. 
Droga ta jest uważana za najpiękniejszy szlak Gór Bystrzyckich. Chociaż obecnie gęsto rosnące, okazałe drzewa
w znacznym stopniu zasłaniają widok na Kotlinę Kłodzką, z kilku miejsc wciąż można podziwiać piękne, rozległe panoramy, obejmujące pobliskie miejscowości i masywy górskie. 

Widok na Paszków z Drogi Wredego

Na Drodze Wredego/Stanisława oprócz punktu widokowego znajdują się trzy kolejne tablice ustawione
w półkilometrowej odległości od siebie.

 Kiedy dojdziemy do tablicy informacyjnej z mapą, będzie to oznaczało, że Szlak Tropicieli styka się tu ze Szlakiem Zbieraczy. Tylko od nas zależy, czy będziemy wówczas kontynuować spacer pierwszym z nich, schodząc leśną ścieżką do Paszkowa, czy też wkroczymy na nową trasę: Szlak Zbieraczy.
Czeka nas wówczas kolejne kilka godzin niezapomnianych wrażeń i wiele informacji na temat miejscowych roślin i grzybów..

Droga Stanisława

PASZKÓW

Dziękujemy za wirtualny spacer szlakiem tropicieli.Jednak naprawdę niezapomniane wrażenia pozostawi jedynie prawdziwa wyprawa. 

bottom of page